Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (267 entries)

en: Edit Event
ar: تحرير الحدث

en: Edit Venue
ar: تحرير المكان

en: Post submitted.
ar: تم إرسال المقالة.

en: Post draft updated.
ar: تم تحديث مسودة المقالة.

en: Clear
ar: تنظيف

en: Install %s
ar: تنصيب %s

en: Activate Plugin
ar: تفعيل الإضافة

en: Activate %s
ar: تفعيل %s

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Debug mode
ar: وضع التصحيح

en: Title:
ar: العنوان:

en: Details
ar: تفاصيل

en: Yesterday
ar: البارحة

en: Instructions
ar: تعليمات

en: Import Settings
ar: إعدادات الاستيراد

en: Published
ar: منشور

en: Pending
ar: في الانتظار

en: Draft
ar: المسودة

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Qatar
ar: قطر

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tonga
ar: تونغا

en: Tunisia
ar: نونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: California
ar: كاليفورنيا

en: Montana
ar: مونتانا

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Getting Started
ar: البدء

en: Version
ar: الإصدار

en: Location
ar: الموقع

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Address:
ar: العنوان:

en: Select...
ar: حدد...

en: Edit
ar: تعديل

en: View
ar: مشاهدة

en: Remove
ar: حذف

en: Price:
ar: السعر:

en: Sale Price:
ar: سعر العرض:

en: General Settings
ar: إعدادات عامة

en: View Calendar
ar: مشاهدة التقويم

en: Settings
ar: إعدادات

en: Calendar
ar: تقويم

en: List
ar: قائمة

en: Month
ar: شهر

en: Day
ar: يوم

en: Search
ar: بحث

en: Date
ar: التاريخ

en: Error
ar: خطأ

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Email
ar: البريد الالكتروني

en: Export
ar: تصدير

en: Delete
ar: حذف

en: Columns
ar: أعمدة

en: Yes
ar: نعم

en: Afghanistan
ar: افغانستان

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة كريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: جويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الجنوبية الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: يونان

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غوادلوب

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Israel
ar: فلسطين المحتلة (إسرائيل)

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macau
ar: ماكاو الصينية

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بناما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Edit %s
ar: تعديل %s

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: All %s
ar: جميع %s

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Time:
ar: الوقت:

en: Free
ar: مجاني

en: Import
ar: استيراد

en: General
ar: عام

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الاعدادات.

en: Venues
ar: الملاعب

en: Venue
ar: ملعب

en: Events
ar: أحداث

en: Event
ar: حدث

en: Display
ar: العرض

en: Help
ar: مساعدة

en: Licenses
ar: ترخيص

en: Add New
ar: أضف

en: Add New %s
ar: إضافة نوع جديد من %s

en: New %s
ar: جديد %s

en: View %s
ar: عرض %s

en: Search %s
ar: بحث %s

en: Add New %s Category
ar: أضف تصنيف جديد

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل الخاص.

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الحقل الخاص.

note: translators: Publish box date format, see http:php.net/date
en: M j, Y @ G:i
ar: M j، Y @ G:i

en: Next
ar: التالي

en: Prev
ar: السابق

en: Today
ar: اليوم

en: Done
ar: تم

en: events
ar: أحداث

en: Support
ar: الدعم
